piątek, 18 kwietnia 2014

Viktor Orbán, czardasz i naleśniki na Vörösmarty tér. Budapesztańska introdukcja.

Korki to doskonałe oddanie ideałów demokracji. Wszyscy mają takie samo prawo do przeklinania na pozostałych użytkowników drogi, niezależnie od koloru skóry, przekonań i zasobności portfela. Fakt, że to właśnie autostrada jest zablokowana zazwyczaj potęguje emocje. Tym razem jednak prawie nikomu się nie śpieszyło - Austriacy, Rumuni, Niemcy i Węgrzy z uśmiechem na twarzy przemierzali w żółwim tempie kolejne kilometry w stronę Budapesztu i jeziora Balaton.Nie trzeba interesować się polityką, by wiedzieć, że dominującą doktryną polityczną Węgier jest narodowy konserwatyzm. Radia grają tu muzykę ludową, a kolory zielony, biały i czerwony są wszechobecne. Rządząca krajem koalicja Fideszu Orbána i KDNP po wyborach uzyskała większość konstytucyjną - 68.13% gruntując chadecką drogę kraju.

Mój hostel, położony w samym centrum stolicy Węgier, nie miał w sobie nic z wielkich hoteli - nowoczesnych, ale pozbawionych duszy. Nie inaczej jest z miastem - klasyczne dwukierunkowe tramwaje, Ikarusy 260 i 280 wymieszane z nowoczesnym taborem, imigranci z południowego wchodu, skejci i bogata, dobrze ubrana młodzież wyznaczają niepowtarzalny rytm Budapesztu. Ciężko uwierzyć, że jeszcze 150 lat temu Buda, Obuda i Peszt nie były jednym miastem. Dziś, to ósma pod względem ludności metropolia w Europie  licząca 1,7 mln mieszańców. Energia mieszkańców i turystów jest niesamowita - młodzież zajmuje każdą możliwą ławkę, a liczne deptaki pozostają wiecznie zatłoczone. Kilka godzin spędzonych w tym mieście wystarczyło, by znalazło się gdzieś w okolicach Paryża w moim rankingu najpiękniejszych miast Europy.

2 komentarze:

  1. Może nie tak bardzo znane miejsce, ale za to stolica Węgier jest bardzo unikalna i ciekawa pod różnymi względami, już sama kuchnia jest warta uwagi i skosztowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie. To, że Budapeszt nie jest aż tak oblegany przez turystów jak Wiedeń czy Paryż przemawia dla mnie tylko na jego korzyść.

    OdpowiedzUsuń